Akademia Leona Koźmińskiego wspiera startupy studentów i absolwentów

Akademia Leona Koźmińskiego wybrała siedem projektów biznesowych swoich studentów i absolwentów. Teraz pomoże ich twórcom przygotować się do spotkania z inwestorami. To pierwszy program akceleracyjny w Polsce, który jest stworzony z myślą o studentach i absolwentach jednej uczelni.

Portal rekrutacyjny, wyszukiwarka wykonawców małych i jednorazowych zleceń, komunikator na urządzenia mobilne, portal społecznościowy, ułatwiający planowanie podróży czy baza dla znalezionych i zagubionych psów – to przykłady projektów, które przejdą przez program akceleracyjny Akademii Leona Koźmińskiego. Do akceleracji zostało wybranych siedem pomysłów spośród dwudziestu dwóch zgłoszonych. Uczelnia otworzyła nabór na początku roku.

– GrowPoint to pierwszy w Polsce program akceleracyjny, który jest stworzony z myślą o studentach i absolwentach jednej uczelni, nie korzysta ze środków publicznych, w tym unijnych i jest współtworzony przez największych światowych graczy, którymi są partnerzy biznesowi – mówi Mateusz Tułecki, dyrektor strategiczny GrowPoint, twórca znanej w branży technologicznej konferencji InternetBeta.

Twórcami wyselekcjonowanych pomysłów są studenci i absolwenci Akademii Leona Koźmińskiego, w tym Rafał Pindral (licencjat z zarządzania w języku angielskim), Błażej Soiński, Marcin Stolarz, Katarzyna Matusik i Piotr Śmigiel, studenci zarządzania w wirtualnym środowisku, Karina Rulska, studentka prawa, Brajan Płaska, student prawa i finansów, Paweł Kucharuk i Zbigniew Piątek, absolwenci MBA Excecutive, Kamil Bąk, absolwent kierunku finanse i bankowość, a teraz doktorant zarządzania oraz Karolina Kochmann, absolwentka International Management.

To oni przeszli przez sito selekcji i na jesieni staną przed inwestorami podczas DemoDay. Do października będą pracowali nad beta wersjami swoich produktów. Pomogą im mentorzy z takich firm, jak PwC, Havas Media Group, Amazon Web Services, Santander Universidades czy BZ WBK.

– Akcelerator powstał w idealnym momencie. Właśnie teraz potrzebujemy wsparcia mentorów w zakresie sprzedaży i marketingu usług – mówi Brajan Płaska, który razem z Kariną Rulską pracuje nad portalem rekrutacyjnym. Dzięki niemu pracodawcy będą mieli ułatwiony dostęp do najzdolniejszych studentów. Obydwoje studiują prawo w Akademii Leona Koźmińskiego. Karina ma już licencjat z finansów, a Brajan kontynuuje studia magisterskie na tym kierunku. – Nad projektem pracujemy już 1,5 roku, teraz szukamy inwestorów. Na pomysł wpadłem podczas kursu językowego w Nowym Jorku. Byłem świadkiem tego, jak jedna z firm consultingowych prowadzi rekrutację i zauważyłem, że można to usprawnić – opowiada Brajan.

Rafał Pindral, absolwent studiów I stopnia na kierunku zarządzanie w języku angielskim, podobnie jak Brajan uważa, że siłą akceleratora są mentorzy, ich doświadczenie i kontakty. Wspólnie z Karoliną Kochmann pracuje nad platformą internetową www.jobb.ee, która pomoże łatwo i szybko znaleźć wykonawców małych i jednorazowych zleceń.

– Sam pomysł narodził się podczas studiów. Mieliśmy kapitał, ale brakowało nam mentoringu, szczególnie w zakresie działań marketingowych. Uczelnia wniosła wiele pozytywnego do naszego życia. Ten akcelerator to realna pomoc w rozwijaniu naszego biznesu – dodaje Karolina, która z kolei ma podwójnego magistra z zarządzania, bo Akademia Leona Koźmińskiego prowadzi kierunek wspólnie z University of Bradford, jedną z najlepszych szkół biznesu w Wielkiej Brytanii.

– Projekt akceleratora GrowPoint wyrósł z rozmów, które prowadzimy ze studentami. Okazało się, że mają wiele pomysłów na własny biznes, ale czują się niepewnie. Potrzebują skonfrontować wizję i założenia biznesowe z mentorami, bo brakuje im wiedzy eksperckiej, a my chcemy kreować ich przedsiębiorczość oferując realne wsparcie – mówi Daria Kowalska, dyrektor marketingu w Akademii Leona Koźmińskiego.

Mateusz Tułecki dodaje: – Studentom i absolwentom zapewniamy kompleksowe wsparcie, które ma ich doprowadzić od pomysłu do inwestora. Czas, wiedza ekspercka i pomoc w znalezieniu finansowania na rynku to ich najważniejsze potrzeby, które spełniamy w ramach akceleracji.

Do pierwszej edycji programu akceleracyjnego Akademii Leona Koźmińskiego studenci i absolwenci zgłosili ponad dwadzieścia pomysłów. Uczelnia wybrała siedem, kierując się takimi czynnikami, jak szanse na powodzenie projektu, zapotrzebowanie rynku, profesjonalne podejście twórców czy ich entuzjazm. Do akceleratora mogą być zgłaszane tylko te projekty, które wśród założycieli mają studenta bądź absolwenta Akademii Leona Koźmińskiego. Kolejny nabór projektów ruszy w listopadzie 2016 roku. Akcelerator powstał na terenie uczelni przy Jagiellońskiej 57/59 na Pradze Północ. Więcej informacji: http://growpoint.pl/

Tekst prezentuje projekt edukacyjny, który promujemy w ramach działań PR dla uczelni.